"Gloria Artis" dla komiksowych twórców

31.05.2007. Źródło: Szymon H. und Risercz własny
Dziś, jak zwykle późnym popołudniem, odwiedził nas drugi po Jankielu słynny w świecie cymbalista Szymon H, który to zdał nam relację z wręczenia orderu zasłużonych twórców, Gloria Artis, przez ministra kultury, Kazimierza Ujazdowskiego (jakoś wcześniej nie zadałem sobie trudu, by zapamiętać jego imię i nazwisko, obiecuję poprawę), trzem najbardziej znanym polskim autorom: Papciowi Chmielowi, Tadeuszowi Baranowskiemu i Januszowi Chriście.

Jak udało nam się dowiedzieć, sam szanowny minister rzucał cytatami z Tytusa jak z rękawa i bez żadnej krępacji opowiadał o tym, ze komiks do dziś szanuje jako medium. Ba, napomknął nawet podniosłym tonem, że komiks to integralna część polskiej kultury i nie ma to tamto- ważny jest i basta, więc tak znamienitym nazwiskom nagroda się po prostu należy, bo już dawno powinni ją otrzymać.

Jak widać, nie wszystko stracone- rodzimi wydawcy przespali cały maj, po głośnej ekranizacji 300 zostało tylko wspomnienie, a jednak coś się w tym naszym małym, niszowym światku dzieje. Byle tak dalej.
Yoghurt