Józek

13.05.2008. Źródło: własne
Józek jest opowieścią o niedoskonałości ciała, która staje się obsesją, przyczyną koszmarów sennych, powoduje uczucie odtrącenia i braku akceptacji otoczenia. Bohater opowieści, mały Józek, cierpi i ucieka w świat swoich zabawek – wyimaginowanych przyjaciół.
Stara się znaleźć receptę na zatuszowanie wady, jaką są jego wielkie ręce. Los chce by próba ukrycia niedoskonałości zakończyła się tylko chwilowym sukcesem. Autor książki opowiada swoją historię w rysunkach pełnych lekkości, nastroju i ironii.

„Jest to urocza, mała książeczka, krótka wyprawa w świat dziecięcych myśli i zmartwień, która może poruszyć serce, dzięki specyfice przywoływanych wspomnień (...) sceny, gdzie dziecko dokonuje (czego się domyślamy) wyimaginowanej zemsty na boisku i wzruszający obraz chłopca obejmującego drzewo, pozostają w pamięci.”
– Comics Reporter

„Autor najwyraźniej dobrze się bawi na tych stronach. Nie można nie roześmiać się z widoku nagiego Józka o wielkich rękach, biegnącego korytarzami swojej wyobraźni albo nie uśmiechnąć dzięki umiejętnemu zakończeniu książki slapstickowym dowcipem.
Robel wykonuje świetną pracę chwytając lekkość i energię gry na szkolnym boisku i sprawia, że serce się ściska, kiedy Józek bezskutecznie przekonuje matkę, by pozwoliła mu zatrzymać robaka, jako domowe zwierzątko. (...) Józek na pewno jest rodzajem osobliwego komiksu, który więcej czytelników powinno poznać.”
– Michael C Lorah – Newsarama

Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu szwajcarskiej fundacji dla kultury Prohelvetia.

Nicolas Robel (ur. 1974 r. w Québecu ) mieszka i pracuje jako grafik projektant w Genewie. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej
( Heaa ) w Genewie.
W 1997 roku założył wydawnictwo B.ü.L.b. comix, które oprócz jego własnych prac, publikuje innych autorów nurtu alternatywnego z różnych krajów. Z okazji wystawy pt. How Should I Know na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu Fumetto w Lucernie (2005
r.) wydana została monografia Robela. Jego książki takie jak Fallen Angel, 87 blvd des Capucines, Le Tigre bleu czy Joseph (Józek) w krótkim czasie zostały docenione za oryginalną, prostą kreskę, za pomocą której Nicolas Robel wprowadza nas w wykreowany przez siebie świat snów, lęków i marzeń. Komiksy Robela ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie, jak: Drawn & Quarterly, La Pastèque i Cornelius.


„Józek”
autor: Nicolas Robel
48 stron,
środek dwukolorowy,
format: 14 x 19,5 cm,
oprawa: miękka,
cena: 19,90 zł

C.Z