Kolekcje komiksów 2008

24.02.2008.

Mistrzowie Komiksu

„Nowy Jork. Życie w wielkim mieście”

Nowy Jork. Życie w wielkim mieście

Scenariusz i rysunki: Will Eisner
Planowany miesiąc wydania: marzec 2008
Zawartość komiksu: zawiera opowieści: Nowy Jork, Budynek, Notatki o ludziach z miasta, Niewidzialni ludzie

Info o treści: Arcydzieło autora Umowy z Bogiem! Opowieść o codziennym życiu miasta zwanego Wielkim Jabłkiem na przestrzeni wielu lat. Czy ulicznicy, złodzieje, dzieciaki, zwykli ludzie albo bogacze z Nowego Jorku tak bardzo różnią się od swoich odpowiednich z Warszawy czy Bydgoszczy? Po lekturze tego albumu każdy z nas może to sprawdzić.

„Biały koszmar. Szalony Erektoman”

Biały koszmar. Szalony Erektoman

Scenariusz i rysunki: Jean "Mœbius" Giraud
Planowany miesiąc wydania: maj 2008
Zawartość komiksu: składa się z dwóch części – Biały koszmar i Szalony Erektoman

Info o treści: Kolejny album jednego z największych europejskich twórców, Moebiusa, autora znanych na polskim rynku komiksów „Feralny Major” i „Świat Edeny”.

„Biały koszmar – Szalony Erektoman” to zbiór najsławniejszych krótkich historii Moebiusa, które ukazywały się w latach 70. XX wieku na łamach francuskich pism komiksowych.

„Hard Boiled”

Hard Boiled

Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Geof Darrow
Planowany miesiąc wydania: lipiec 2008

Info o treści: Dzień jak zwykle zapowiadał się spokojnie. Co ciekawego może się zresztą wydarzyć, kiedy, jak Nixon, jesteś zwyczajnym facetem, niepozornym urzędnikiem pracującym jako poborca podatkowy? Chwileczkę… A może nie nazywasz się Nixon, tylko Carl Seltz – sprzedawca ubezpieczeń Carl Seltz? A może Harry Seltz? Albo… Harry Burns…? A jeśli nie jesteś poborcą – to kim?

Zanim Nixon odkryje prawdę o swoim pochodzeniu, pół miasta wyleci w powietrze. Tylko czy on to w ogóle zauważy…?

Utrzymany w konwencji cyberpunka, „Hard Boiled” Franka Millera i Geofa Darrowa stanowi swobodną wariację na temat prozy Philipa K. Dicka. Co różni człowieka od maszyny, androida? Czy otaczający nas świat to tylko jedna wielka mistyfikacja – sztuczna wizja nałożona na rzeczywistość? Nixon, nawet jeśli nie chce, będzie musiał poszukać odpowiedzi na podobne pytania. A wszystko to w huku kolejnych eksplozji i wizgu dartego metalu, podczas dzikich pościgów zatłoczonymi ulicami zaśmieconego miasta przyszłości. Czy jeden człowiek może stanąć naprzeciw wielkiej korporacji? Tylko czy rzeczywiście jest to człowiek?

Frank Miller, znany ze zekranizowanej niedawno serii „Sin City”, tym razem napisał scenariusz dużo lżejszy – mimo wcale licznych, przerysowanych do przesady scen seksu i przemocy – w którym twórczo odwołuje się do motywów znanych choćby z filmowego „Blade Runnera”. Jednak pierwsze skrzypce w „Hard Boiled” gra niezaprzeczalnie Geof Darrow, ze swoim hiperdokładnym, odwzorującym najmniejsze detale rysunkiem. Nieprzypadkowo Darrow został wyróżniony za ten komiks nagrodą Eisnera – „Hard Boiled” to prawdziwa wizualna uczta.

Jeśli tylko uda ci się przeżyć.

„HP i Giuseppe Bergman”

HP i Giuseppe Bergman

Scenariusz i rysunki: Milo Manara
Planowany miesiąc wydania: wrzesień 2008
Info o treści: Legendarny album Milo Manary, którego motywem przewodnim jest Przygoda. Marzący o niej młody Giuseppe podąża śladem tajemniczego „nauczyciela przygód”, HP, który okazuje się być szefem międzynarodowej korporacji. Za inicjałami HP skrywa się włoski twórca komiksowy, a jednocześnie mistrz Manary, Hugo Pratt, dla którego album ten jest swoistym hołdem. W komiksie fikcja miesza się z rzeczywistością, oniryczna akcja przypomina zapis automatyczny, pełna jest niezwykłych zwrotów i charakterystycznej dla Manary ironii.

„Dajcie mi wolność”

Dajcie mi wolność

Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Dave Gibbons
Planowany miesiąc wydania: grudzień 2008

Info o treści: „Dajcie mi wolność albo dajcie śmierć” – kończył swoje przemówienie jeden z bohaterów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w 1775 roku, zachęcając do chwycenia za broń i zwrócenia się przeciw tym, którzy tej wolności mu odmawiali. Czy ktoś przypomni sobie te słowa po ponad dwustu latach, w futurystycznej Ameryce XXI wieku, w której najubożsi zamykani są w miejskich gettach, na ulicach panuje policja, prezydentura powoli zamienia się w dyktaturę, a słowo „wolność” to tylko jeden z nic nieznaczących sloganów, ładnie wyglądający na proporczykach w czasie politycznych kampanii? Czy przypomni je sobie wychowana w getcie, czarnoskóra programistka Martha Washington, której ojciec zginął podczas ulicznych rozruchów?

Kilka miesięcy po tym, jak w 1990 roku Frank Miller („Sin city”) i Dave Gibbons („Watchmen”) zaprezentowali pierwszą część „Dajcie mi wolność”, w której na zasadach satyry politycznej przestrzegali przed zaostrzeniem kursu w amerykańskiej polityce zagranicznej i wewnętrznej, wojska Amerykańskie interweniowały w Kuwejcie i miała miejsce I wojna w Zatoce Perskiej. Wojna o ropę i niebezpieczeństwo uczynienia z USA państwa policyjnego, o który pisali w komiksie, powoli przestawały być fikcją, a zaczynały być rzeczywistością…

Zabawa się skończyła. Także dla Marthy Washington.

Dajcie mi wolność - albo szykujcie się na śmierć.

Plansze Europy

„Dziadek Leon”

Dziadek Leon

Scenariusz: Nicolas De Crécy
Rysunki: Sylvain Chomet
Planowany miesiąc wydania: marzec 2008

Info o treści: W 1921 roku Léonce Houx-Wardiougue założył fabrykę kosmetyków. Obecnie jego syn Aymard przejął stery interesów i próbuje stworzyć nowoczesne przedsiębiorstwo. Géraldo-Georges, syn Aymarda i wnuk Léonce’a, zajmuje się kampanią marketingową zorganizowaną wokół osoby dziadka, mającą na celu odbudowę potęgi rodzinnej firmy.

Géraldo-Georges jest prawiczkiem i tchórzem, dlatego ojciec nim pogardza. Jednak Léon postanawia wprowadzić wnuka w prawdziwe życie. Daje mu do palenia dziwne papierosy i pomaga odnaleźć własną drogę – na zgubę reszty rodu...

Wybitny album klasyków współczesnego komiksu francuskiego – rysownika Nicolasa de Crécy’ego (m.in. znakomita seria Bibendum Céleste) i scenarzysty Sylvaina Chometa, twórcy filmu Trio z Belleville. Połączenie surrealizmu z krytyką współczesnego, konsumpcyjnego stylu życia, a jednocześnie śmieszna, wzruszająca i przerażająca historia o życiu pewnej bogatej rodziny, która ma ambicję pozostania na szczycie high life’u.

„Towarzysze zmierzchu”

Towarzysze zmierzchu

Scenariusz i rysunki: François Bourgeon
Planowany miesiąc wydania: czerwiec 2008

Zawartość komiksu: polskie wydanie obejmuje trzy francuskie tomy i tworzy swoistą całość:
Tom 1 – Czary w Lesie Mgieł
Tom 2 – Cynowe oczy Posępnego Miasta
Tom 3 – Ostatni śpiew Malaterre’ów

Info o treści: Epicka opowieść fantasy, rozgrywająca się we Francji podczas wojny stuletniej. Tajemniczy i okrutny rycerz-najemnik bierze pod swoją opiekę dwójkę młodych ludzi, którzy jako jedyni przeżyli rzeź swojej wioski. Razem z nimi dociera do wielu tajemniczych, magicznych miejsc, których istnienia nie spodziewalibyśmy się we Francji. Jaka misja pcha wędrownego rycerza do pokonywania wciąż kolejnych przeszkód w świecie, który zwariował na punkcie wojny?

Jeden z najsławniejszych komiksów francuskich, stworzony przez rysownika, który uznawany jest za klasyka gatunku.

„Blueberry”

Blueberry

Scenariusz: Jean-Michel Charlier i Gir
Rysunki: Gir
Planowany miesiąc wydania: sierpień 2008
W albumie:

Info o treści: Seria westernowa współtworzona przez słynnego Moebiusa, który w przypadku tego cyklu używa pseudonimu Gir. Ukazuje przygody Mike’a Blueberry’ego, amerykańskiego porucznika hulaki, awanturnika i hazardzisty, z trudem podporządkowującego się rygorom armii Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie jest szlachetny i skłonny do najwyższych poświęceń. Seria składa się z 28 tomów podzielonych na kilka podcykli, z których każdy opowiada o innym etapie życia głównego bohatera. Seria ta jest uznawana za czołowe europejskie osiągnięcie w dziedzinie komiksu westernowego.

„Pirat Izaak”

Pirat Izaak

Scenariusz i rysunki: Christophe Blain
Planowany miesiąc wydania: październik 2008
Zawartość komiksu: polskie wydanie obejmuje trzy tomy francuskie i tworzy swoistą całość:

Info o treści: XVIII wiek, Francja. Izaak Sofer, zakochany malarz, marzący o wielkich przygodach, w poszukiwaniu łatwego zarobku zaokrętowuje się na statek. Nawet nie podejrzewa, że wyrusza w długą i niebezpieczną podróż dookoła świata, a jego kapitanem jest były pirat.

Francuski komiks przygodowy pełen humoru i zaskakujących zwrotów akcji.

„Le Quatrieme pouvoir” (roboczy pol. tytuł ”Czwarta moc”)

Czwarta moc

Scenariusz i rysunki: Juan Gimenez
Planowany miesiąc wydania: grudzień 2008
Zawartość komiksu: polskie wydanie obejmuje trzy francuskie tomy i tworzy swoistą całość:

Info o treści: Wskutek eksperymentów naukowych powstają cztery kobiety, dysponujące czterema różnymi mocami mentalnymi, których zjednoczenie w jednej superistocie (projekt o kryptonimie QB4) ma zapewnić Ziemianom zwycięstwo nad Krommiumsami. Tytułowa Exether Mega (posiadająca tytułową czwartą moc), młoda pilotka statku wojennego biorącego udział w konflikcie, ucieka swym twórcom wydostając się spod ich kontroli. Jedna z najsłynniejszych space oper sławnego argentyńskiego twórcy Gimeneza.

Obrazy Grozy – ostatni tom kolekcji rozpoczętej w 2007 roku

„Dni pośród nocy”

Dni pośród nocy

Scenariusz: Neil Gaiman, Matt Wagner
Rysunki: Matt Wagner, Richard Piers Rayner, Dave McKean, Mike Hoffman, Mike Mignola, Steve Bissette, John Totleben, Teddy Kristiansen
Planowany miesiąc wydania: marzec 2008
Zawartość komiksu: zbiór opowieści - Sandman: teatr nocy, Przytul mnie, Bracia, Drzewa jak bogowie, Jack w zieleni

Info o treści: Mistrz grozy i suspensu Neil Gaiman przedstawia pięć nigdy niepublikowanych w Polsce historii z początków jego kariery, w tym na nowo zilustrowaną, premierową opowieść o Potworze z Bagien. Komiksy te, niektóre lekkie i rozrywkowe, inne nastrojowe, doskonale ukazują wszechstronność tego popularnego

Obrazy Grozy – nowa kolekcja 2008

„Hellraiser 2”

Hellraiser 2

Na podstawie historii: Clive Barker
Planowany miesiąc wydania: maj 2008

Info o treści: Drugi tom krótkich opowieści z przerażającego świata Cenobitów i władcy piekła – Lewiatana. W tym horrorze nie ma miejsca na litość dla bezbronnych. Każdego czeka antynagroda z rąk demonów piekła. Seria została stworzona na podstawie bestsellerowych książek i kultowych filmów jednego z najsławniejszych współczesnych twórców horroru, Clive’a Barkera.

„Sandman: Senni łowcy”

Sandman: Senni łowcy

Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Yoshitaka Amano
Planowany miesiąc wydania: lipiec 2008

Info o treści: Podczas pracy nad angielską wersją Księżniczki Mononoke, Neil Gaiman zetknął się z bogatym światem japońskiego folkloru. Jednoczesne spotkanie z artystą Yoshitaką Amano zaowocowało powstaniem nowej, pobocznej księgi Sandmana, gaimanowskiej wersji baśni o lisie i buddyjskim mnichu. Nie jest to jednak komiks, lecz niezwykle bogato zilustrowane opowiadanie, w którym Władca Snów pojawia się, ale nie gra głównej roli. I tak jednak wiadomo, kto ma wszystko w swoich rękach. W końcu nie na darmo mowa o snach…

„Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki”

Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki

Scenariusz: Bill Willingham
Rysunki: Todd Klein
Planowany miesiąc wydania: październik 2008

Info o treści: W tym tomie zebrano kilka historii stanowiących wstęp do serii BAŚNIE. Każdą z nich narysował inny twórca, mamy tu więc do czynienia z całą paletą stylów, od malarskich fantazji po niemal fotograficzną precyzję. Komiks zdecydowanie przeznaczony jest dla czytelnika dorosłego, wyjawia wiele sekretów, między innymi zdradza tło relacji łączących Śnieżkę i siedmiu krasnoludków.

Akcja komiksu rozpoczyna się w XIX-wiecznym Baśniogrodzie, skąd Śnieżka wyrusza do sułtana arabskiego z prośbą o pomoc przeciwko Adwersarzowi, który wyparł europejskich Baśniowców z ich rodzinnych ziem, ale nie wyruszył jeszcze na podbój baśniowych krain Bliskiego Wschodu. Na dworze sułtana Śnieżka zaczyna snuć swą opowieść...

„Boże, błogosław królową”

Boże, błogosław królową

Scenariusz: Mike Carey
Rysunki: John Bolton
Planowany miesiąc wydania: grudzień 2008

Info o treści: Boże, błogosław królową to nowy owoc współpracy uznanego autora Mike’a Careya (Crossing Midnight, Lucyfer) i słynnego malarza fantasy Johna Boltona (Fables: 1001 Nights of Snowfall, The Sandman Presents: The Furies). Bogata paleta Boltona pozwala doskonale oddać zarówno niebezpieczne zaułki współczesnego Londynu, jak i poruszającą elegancję Magicznego Królestwa, stanowiące tło mrocznej, fascynującej opowieści o dekadencji i pożądaniu, odwodzącej się do światów stworzonych w Księgach Magii i Sandmanie.

Boże, błogosław królową rozgrywa się w północnym Londynie i Magicznym Królestwie, i opowiada historię zbuntowanej nastolatki, która poznaje grupkę niesfornych elfów i odkrywa, że mieszkancy Magicznego Królestwa odurzają się nowym, niebezpiecznym narkotykiem: mieszanką heroiny i ludzkiej krwi. Wkrótce bohaterka zostaje wciągnięta w wojnę domową, toczoną na śmierć i życie przez królową Tytanię i jej poprzedniczkę, królową Mab.

Prenumerata

Dla zainteresowanych prenumerata będzie za ok. tydzień.

Michaś