100 najlepiej sprzedających się komiksów za oceanem

19.06.2007. Źródło: ICV
Witryna ICV postanowiła podsumować maj 2007 i podliczyła wyniki sprzedaży za oceanem. Dominacja Marvela jest dobrze widoczna, choć DC wylądowało ze swoim 9 tomemY na pierwszym miejscu.

Pierwszą dwudziestkę pozwoliłem sobie opatrzyć krótkim komentarzem. Całą listę można ujrzeć po kliknięciu w "źródło" lub tutaj. W nawiasach pod poszczególnymi pozycjami- dokładna liczba zamówionych z Diamond Comics* egzemplarzy danego tytułu.
1. Y THE LAST MAN VOL 9 MOTHERLAND TP (12,964) - nie ma się co rozwodzić nad Y, mnie wcale jego pierwsze miejsce nie dziwi. Nie masz pojęcia, cóż to za cudo? Odsyłam do recenzji

2.WALKING DEAD SORROWFUL LIFE VOL 6 TP (12,427) - u nas nie ma jeszcze czwartego albumu Żywych Trupów, zaś w USA szóstka ledwie co się ukazała, a już wylądowała na drugiej pozycji wyników sprzedaży. Ale to też nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że seria nie cierpi na spadek formy i im dalej, tym ciekawiej.

3. CIVIL WAR CAPTAIN AMERICA TP (10,023) - Kapitan uplasował się tak wysoko z jednej prostej przyczyny- zginął, o czym trąbiły nawet polskie media. Trzeba też przyznać, ze aż tak dobrej sprzedaży albumów z Civil Warem się nie spodziewałem, zresztą, spojrzenie na kilka pozycji w pierwszej dwudziestce pomoże uświadomić sobie, ile kokosów zbił Marvel w jednym tylko miesiącu.

4. CIVIL WAR WOLVERINE TP(8,853) - Po raz pierwszy w historii najpopularniejsza postać Marvela (tak, nie przesadzam, każdy zna Rosomaka) została pokonana w wynikach sprzedarzy przez "jakiegoś siedemdziesięciolatka bez wyrazistej osobowości z flagą Ameryki na majtkach" (pozwoliłem sobie na zacytowanie samego siebie)

5. 52 VOL 1 TP (8,757) - Jeśli ktoś wciąż nie wie, cóż to za tajemnicze 52, czym to się je i co do cholery znowu namieszano w uniwersum DC, odsyłam do odpowiedniego artykułu

6. CIVIL WAR TP (8,589) - Album "ogólny", zajmujący się główną ścieżką słynnego Civil War. Dla tych, co chcą być na bieżąco, a nie śledzą z uwagą poszczególnych serii z Marvela, pozycja obowiązkowa (wraz z oddzielnie wydanym miesiąc wcześniej PRELUDE TO CIVIL WAR)

7. CIVIL WAR FRONT LINE BOOK 2 TP (8,156) - Drugi tom, opisujący rozwałkę i jeden wielki bazjel podczas Wojny Domowej. Pierwszy album został wydany w kwietniu.

8. MOUSE GUARD VOL 1 FALL 1152 HC (7,604) - Wreszcie coś innego niż Civil War. Cudownie wydana, prześlicznie narysowana graphic novel o... królestwie myszy. Bajkowa (ale raczej nie disneyowska, a utrzymana w klimatach opowieści Braci Grimm) historia. Teoretycznie skierowana do młodego czytelnika, ale nawet starszy fan komiksu przeczyta z niekłamaną przyjemnością. Wiem co mówię, mam na półce.

9. CIVIL WAR PETER PARKER SPIDER-MAN TP (7,572) - No i wracamy do mervelowskiego hiciora. Najprawdopodobniej najważniejsza życiowa decyzja Petera Parkera została podjęta właśnie w trakcie trwania bratobójczej walki wśród herosów, stąd też bardzo dobra pozycja Spidera na liście.

10. BOYS VOL 1 TP (7,339) - Nowa pozycja, do której scenariusz napisał sam Garth Ennis, a rysował Darick Robertson. Dwa wielkie nazwiska, bardzo dobry scenariusz i nowe spojrzenie na kwestie superbohaterstwa wystarczyły, by tytuł znalazł się w pierwszej dziesiątce.

11. CIVIL WAR YOUNG AVENGERS/RUNAWAYS TP (6,955) - Myśleliście, że to już koniec, co? Civil War nadal na liście. Jako że doskonała seria Runaways, jak i zdobywający szybko popularność reanimowani Avengers zostali wbici do jednego albumu, mieli zapewnioną wysoką miejscówkę.

12. ULTIMATE X-MEN VOL 16 CABLE TP (6,947) - serie oznaczone szyldem Ultimate wciąż siedzą wysoko w rankingach. Odmłodzeni X-Meni ciągle trzymają poziom i przebijają często sprzedażą "starych" mutantów, co doskonale widać w tym wypadku.

13. CIVIL WAR X-MEN UNIVERSE TP (6,842) - Mimo, że X-Meni zachowali w większości neutralność podczas Wojny, nie mieli tyle szczęścia co zawsze olewająca wszystko wokół Szwajcaria. Ale dzięki temu wydawniczy moloch mógł sobie zarobić jeszcze więcej.

14. CIVIL WAR WAR CRIMES TP (6,426) - Nie myślcie, ze to ostatni Civil War w pierwszej dwudziestce. War Crimes to bardzo zacna historia o tym, jak daleko można się posunąć w egzekwowaniu prawa i czy bratanie się z kryminalistami, by osiągnąć swój szczytny cel może wyjść na zdrowie.

15. MARVEL ZOMBIES HC (6,306) - Zadziwiające, jak z jednej krótkiej historyjki o herosach zamienionych w Zombie narodzić się mogła cała nowa linia wydawnicza Marvela. Ciekawa, miejscami przesycona czarnym humorem (szczególnie, gdy na scenę wchodzi ukochany przez wszystkich Ash z piłą łańcuchową zamiast ręki) pozycja dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak Spider-Man zjada mózg cioci May.

16. CIVIL WAR COMPANION TP (6,161) - Nietypowy tytuł w całej serii Civil War. Na 216 stronach można sobie przejrzeć akta SHIELD dotyczące większości bohaterów uniwersum (pomocne, gdyż można się pogubić kto walczy po której stronie), zobaczyć wycinki z Daily Bugle dotyczące samej Wojny i przeczytać wywiady z twórcamii serii (którzy jakimś cudem nie stracili wątku i doprowadzili całość eventu do końca nie dziurawiąc scenariusza)

17. BLACK PANTHER CIVIL WAR TP (6,073) - Ostatni w pierwszej dwudziestce, ale zapewniam was, nie ostatni na liście Civil War. Jakim cudem Black Panther znalazł się tak wysoko? Przeczytacie, dowiecie się, bo mimo tego, że siedział w Afryce, miał spory wpływ na wydarzenia za oceanem.

18. PLAIN JANES (6,049) - Nowa seria DC dla... nastolatek. Kreska przypomina trochę arty Clowesa (tak, tego od Ghost World), historie pełne zaś są problemów i perypetii grupki nastek, wśród których znajdziemy każdy znany archetyp osobowościowy- od typowej plastikowej laluni poprzez szarą myszkę, na mrocznej outsiderce kończąc.

19. NARUTO VOL 14 TP (5,857) - Czy trzeba dodawać coś więcej? Aż dziw bierze, że historia o Makaronie, która bije rekordy popularności nawet na pustyni w Mongolii, wylądowała tak nisko. Pewnie dlatego, ze tom wydano pod koniec maja.

20. ETERNALS BY NEIL GAIMAN HC (5,384) - Neil Gaiman znany jest chyba każdemu, kto nie mieszkał ostatnie kilka lat na Marsie. Wreszcie wziął się za coś innego niż okołosandmanowe historyjki i postanowił w duecie ze znakomitym Romitą Jr. odkurzyć zapomnianych nieco Eternalsów. Juz same dwa nazwiska autorów gwarantowały dobrą sprzedaż.

Widać czarno na białym- Civil War zniszczył konkurencję Marvela, opanowując całe Top 100. A należy przypomnieć, że jeszcze nie wydano wszystkiego z tej serii. Coś czuję, że chłopaki będą tłukły na tym wielkim evencie kasę jeszcze przez dobre kilka lat.


*Diamond Comics - Dla tych, co jeszcze nie wiedzą: Największy hurtownik komiksowy w USA, i być może największy na świecie, zaopatrujący w tytuły ogromną część rynku amerykańskiego i sporą część świata, w tym także nas, Komikslandię. To oni pierwsi dostają towar prosto z drukarni i prawdopodobnie 90% komiksów zachodnich w języku angielskim kupionych przeze mnie, ciebie czy Twoich znajomych leżało w magazynach Diamonda zanim poszło w świat.
Yoghurt